Sommarläsning om läsinlärning

Det finns många olika metoder för att hjälpa barn att komma igång med läsningen och olika teorier om vad som fungerar bäst. Det är därför viktigt att vända sig till forskningen om vi ska ge våra elever de bästa förutsättningarna att bli goda läsare.

Jag vill ännu en gång rekommendera Anna Eva Hallins blogg om språkforskning. Hon har översatt och sammanfattat en sammanställning av den forskning som finns om läsinlärning. Artikeln är indelad i tre delar: att knäcka den alfabetiska koden, att bli en skicklig läsare och att utveckla läsförståelse och går igenom vilka tillvägagångssätt som fungerar bäst enligt evidensen.

Läs de första två sammanfattningarna här och här. Den tredje kommer ut i sommar. Perfekt sommarläsning inför nästa läsår!

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google+-foto

Du kommenterar med ditt Google+-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Create a website or blog at WordPress.com

Upp ↑

%d bloggare gillar detta: